Little Wrestlers

Team Smyrna  

Upper Chesapeake
League

Middle School

High School 

DE Hall of Fame

Schedule

St Polycarp CYM 

Alumni Match   

 Results

Sponsors

Links

Contact Us

Smyrna High School

Alumni Wrestling Match

____________________________

Click a year to see the alumni match results for that year

2006    2007    2008    2009     2010

_____________________________

5th Annual Smyrna vs CR Alumni Wrestling Match

CR 40  Smyrna 3

'04  Michael Crain  vs  '01 Chris Parker   0 - 4

'05 Matt Bivins  vs  '09 Casey Seargent  2 - 11

'10 Ronnie Carroll  vs '07 Louis Burgos  5 - 6

'09 David Brower  vs '06 AJ Edwards  2 - 8

'05 Tad Broomall  vs  Mike Scafedi  4 - 0

'11 David Hershberger  vs  '01 Chris Parker  1 - 10

'05 Matt Bivins  vs '08 Todd Koch  1 - 5

'08 Chris Dimatta  vs  '07 Luis Burgos  3 - 6

'10 Ronnie Carroll  vs  '06 Matt Cathell  pin 1:11

'09 David Brower  vs  '09 Alex Meade  5 - 13

'09 Donnie Messick  vs  '06 AJ Edwards  0 - 3

'09 Donnie Messick  vs  '06 Matt Cathell  3 - 13

Most Outstanding Wrestler  2006 CR Alumni Matt Cathell

______________________________

4th Annual SHS Alumni Wrestling Match

 

CR 25   Smyrna 12

'07   Ryan Agan         vs     '06   A.J. Edwards        5 - 8

'05   Tad Broomall    vs     '01   Chris Parker          7 - 5

'05   Matt Bivins          vs     '07   Louis Burgos       5 - 13

'08   Chris DiMattia     vs     '06   Matt Cathell         4 - 10

'09   David Brower    vs     '09   Casey Seargent     Pin 2:50      

'01   Charlie Poore      vs     '08   Todd Koch           1 - 2

'07   Ryan Agan          vs     '08   Tyler Bushee       1 - 4     

'04   Michael Crain    vs     '06   A.J. Edwards         4 - 2  (3 OT)

'01   Chris Parker        vs     '07   Louis Burgos        4 - 6

'88   Ronnie Wuest    vs     '79   Jackie Dunning     15 - 4

'89   Jay Cox             vs     '04   Mike Hartnett         3 - 0

'07   Jared Dulin          vs     '71   Mike Dulin            0 - 2

'09   David Brower       vs     '06   Matt Cathell          9 - 12 (3 OT)

'86   Kurt Howell         vs     '82   Dicky Howell         Pin 2:20   

Winners Underlined

 

Smyrna MVP Alumni Wrestler:  David Brower

CR MVP Alumni Wrestler:  Matt Cathell

Top Dulin Award was retained by Mr. Mike Dulin

Top Howell Award was retained by Mr. Dicky Howell

 

Special Thanks to our Alumni Cheerleaders

_____________________________

 

3rd Annual Alumni Match

March 9th, 2008

Alumni Match Highlights

Top Dulin Award Winner

Mr Mike Dulin

Mike defeated his son Jared 4 - 0 to take home the Top Dulin Award

Mike became the oldest wrestler to compete in the Alumni Match at age 55.

Top Howell Award Winner

Although Kurt and Dicky wrestled to a 5 - 5 tie at the end of regulation, and no overtime,

Dicky was awarded the Top Howell Award on Criteria as he scored the 1st Takedown.

We should note that SHS Head Coach is still undefeated in Alumni Matches and has furthered

his undefeated streak in Delaware. 

CR officially won the Alumni Match Dual Meet by a score of 6 - 3

 

Full Results

AJ Edwards 9 vs. Jesse Sergent 0

Mike Dulin 4 vs. Jared Dulin 0

Zach Kopp 3 vs. Craig Koch 1

Chris Parker 4 vs. Tad Broomall 7

Matt Bivins 3 vs. Luis Burgos 8

Mark Reynolds  vs. Tony Harris Pin

Tim Miller 0 vs. John Marble 1

AJ Edwards 1 vs. Michael Crain 1  Draw

Craig Koch 6 vs. Mike McKenna 0

Mike Scaffedi 6 vs. Jared Dulin 0

Kurt Howell 5 vs. Dicky Howell 5   Draw 

CR MVP - AJ Edwards

Smyrna MVP - Michael Crain

 

Special Thanks to our 2008 Smyrna Alumni Cheerleaders

1971 Debbie Brittingham Chadwick
1979 Robin Scuse Hamburg
1985 Kim Ricker Dulin
1992 Cindy Noel McNatt
1993 Kim Dulin Wheatley
1994 Chrissy Noel Strickland
1994 Debbie Conley Hurd
2002 Abby Hurlock
2003 Stephanie Watts Keiser

_____________________________

2nd Annual Alumni Match

March 3rd, 2007

Results

CR Alumni 52 Smyrna Alumni 27

97 Kent Robinson, Smy dec 04 Steve Crew, CR  7 - 2
01 Chris Parker, CR pinned '00 Chris Ribolla, Smy :43
89 Jay Cox, Smy dec 03 Todd Martin, CR 4 - 1
01 Tony Harris, CR dec 05 Javan Sullivan, Smy 10 3
01 Zach Kopp, CR dec 92 Chris Hurd, Smy 4 0
03 Mark Reynolds, CR dec 04 Mike Hartnett, Smy 6 0
'05 Matt Bivins, Smy dec '03 Sean Corea, CR  7 - 2
03 Garrett Faulkner, CR maj dec 96 Earl Downward, Smy 14 2
97 Frankie Johnson, Smy pinned 91 Pat McPhail, CR  Fall :33
01 Chris Parker, CR dec 04 Michael Crain, Smy 6 2
06 Matt Cathell, CR dec 88 Dave Price, Smy 9 2
05 Tad Broomall, Smy dec 06 Chase Webb, CR  2 - 0
06 AJ Edwards, CR dec 01 Russell Revel, Smy 2 1
04 Steve Crew, CR maj dec 90 Gary Brobst, Smy 12 - 0
06 Eric Ryan, Smy dec 04 Beau Moore, CR 10 - 3
03 Tony Harris, CR tech fall 01 Charlie Poore, Smy 15 0
'94 Ron Fretz, Smy dec 01 Billy Bilbrough, CR 5 - 3
83 Jeff Winchester, CR pinned 89 Mike Hodgeman, Smy 1:20
83 John Marble, CR dec 04 Mike Hartnett, Smy 4 0
03 Todd Martin, CR maj dec 96 Joey Brobst, Smy 13 0

86 Kurt Howell, Smy dec 82 Dicky Howell, CR 3 - 2

CR MVP

Chris Parker, Class of 2001

Smyrna MVP

Ronnie Fretz, Class of 1994

Top Howell

Kurt Howell

We would also like to thank this years Alumni Cheerleaders from both squads!!

Smyrna Alumni Cheerleaders

1983 Celeste Dugan Hufford
1992 Cindy Noel McNatt
1993 Kim Dulin Wheatley
1994 Debbie Conley Hurd
1994 Chrissy Noel Strickland
1996 Nicole Fletcher Dixon
1998 Whitney Reed Pierson
1999 Nikki Frazier
2002 Abby Hurlock
2003 Jodi Fletcher
2003 Stephaine Watts
2005 Lauren Wicks
2005 Jessica Farrow
2005 Brittany Whalen


CR Alumni Cheerleaders

1999 Kristen Meyer
2001 Jendaia Carpenter
2001 Lashanna Snell
2001 Shamika McLean
2004 Shannon Evans
2004 Shanna Wilkerson
2005 Amanda Hart
2006 Nicole DeWitt
2006 Melissa Blades
2006 Brittany Hoster
2006 Veronica Rodriguez

____________________________________________________________________

2006 Results

Red Team 26  White Team 26

Red Team declared winner by tiebreaker rules, winning the most individual matchups

                                                Coaches                                                                                     Coaches

                                       Ron Eby SHS 1965 - 1977                                                                 Mike Dulin SHS 1984 - 1998

                                       Buddy Lloyd SHS 1978 - 1983                                                           Steve Stewart SMS 1970 - Present

 

Tad Broomall, 05 maj dec David Morrison, 89 14 - 0

Jody Wilson, 95 dec Flipper Ginn, 84 4 - 2

Matt Bivins, 05 dec Russell Lovegrove, 74 8 - 1

Kent Robinson, 97 maj dec Gary Attix, 75 15 - 2

Earl Downward, 96 dec Glen MacDonald, 91 7 - 0

Scott Cahall, 03 dec Rich Edwards, 86 5 - 1

David Price Jr, 88 dec Pat Blisard, 03 6 - 2

Jay Cox, 89 dec Ronnie Fretz, 94 3 - 0

Charlie Poore, 01 pin Jukey Wright, 72 2nd Period

Ronnie Wuest, 88 maj dec Donald Messick, 85 9 - 1

Brian Fletcher, 05 dec Russell Revel, 03 7 - 2

*Sebastian Gonzalez, 82 dec Javan Sullivan, 05 8 - 2

Chris Hurd, 92 maj dec Nick Proud, 03 12 - 0

Mike Hartnett, 04 dec Clay Lloyd, 93 6 - 2

Mike Crain, 04 dec Harry Blendt, 98 9 - 3

 

*Outstanding Wrestler - Sebastian Gonzalez

Special Recognition - Steve Stewart 35 years of Continued Support and Dedication

 

Special thanks to our Alumni Cheerleaders 

Teri Attix Ford, 1982

Debbie Warren Crothers, 1994

Amy Attix Rhodes, 1995

Nicole Fletcher Dixon, 1996

Stacy Attix, 1997

Whitney Reed, 1998

Tricia Jones Ryan, 2001

Jodi Fletcher, 2003

Brittney Whalen, 2005

Tiffany Moore, 2003

Shanna Attix, 1995

Stephanie Watts, 2003

 

Thanks for the memories

 

Back to Home